Mini rekuperatoriaus vėdinimo koncepcijos ir vėdinimo planavimas
Dėl pastarųjų metų pokyčių naujų pastatų statyboje ir modernizacijos pastatų korpusai tampa vis sandaresni (fasadas, langai, stogas). Siekiama šilumos nuostolius išlaikyti kiek įmanoma mažesnius. Tačiau tuo pačiu oro pasikeitimas yra būtinas, kad būtų išvengta per didelės oro drėgmės ir su tuo susijusio pelėsio atsiradimo. Dėl šios priežasties Energijos taupymo reglamentas reglamentuoja, kad būtų „užtikrintas sveikatai ir šildymui reikalingas minimalus oro pasikeitimas“ (Energijos taupymo reglamentas 2014, 6 (2) str.). Siekiant jį nustatyti, reikia parengti taip vadinamą vėdinimo koncepciją. Šios koncepcijos reikia visiems naujos statybos pastatams bei renovuojamiems vienbučiams ar daugiabučiams namams, jei keičiamas vienas trečdalis langų ar atliekama didesnės apimties stogo renovacija, kai tvarkoma daugiau nei vienas trečdalis stogo. Paprasta naudotojo nuoroda į įprastą langų vėdinimą yra neleidžiama pagal Energijos taupymo reglamentą.
Vėdinimo koncepcija patikrina, ar oro srautas per nesandarų pastato korpusą (infiltracija) yra didesnis nei apsaugai nuo drėgmės reikalingas oro pasikeitimas. Jei taip nėra, privaloma įgyvendinti technines vėdinimo priemones. Šios priemonės apima laisvo ar ventiliatoriumi paremtus vėdinimo techninius sprendimus, kurie užtikrina nepriklausomą oro keitimąsi.
Oro pasikeitimo poreikio skaičiavimas
Paprastai vienam žmogui reikia 30 kubinių metrų oro pasikeitimo per valandą. Dažniausias reikalingo lauko oro srauto skaičiavimo metodas yra taip vadinamasis Pettenkofer metodas. Skaičiuojant visų pirma atsižvelgiama į žmonių iškvepiamą anglies dioksido (CO2) kiekį. Vidutiniškai jis sudaro 20 litrų CO2 per valandą (VCO2 = 0,02 m3/h).
Naudojama ši formulė:
Reikšmės:
VCO2 02 kiekis
VAU reikalingas išorinio oro srautas
k CO2 zul leidžiama CO2 koncentracija patalpoje
k CO2 AU CO2 koncentracija lauke
Leistina CO2 koncentracija patalpoje:
kCO2 zul = 1 000 cm3 CO2 / m3 oro
Lauko ore paprastai būna 300–400 kubinių centimetrų CO2 koncentracija viename kubiniame metre oro. Įprastai skaičiavimui naudojama 1 koncentracija.
kCO2 AU = 0,00035 cm3 CO2/m3 oro
Remiantis šiomis specifikacijomis, 4 asmenų namų ūkiui reikia apie 123 kubinių metrų lauko oro srauto per valandą:
Oro pasikeitimo teikiama apsauga nuo drėgmės remiantis pavyzdžiu
Keturių asmenų šeima kasdien pagamina 6 000–12 000 gramų vandens, t. y. iki 12 litrų vandens. Tai atitinka gerai užpildytą vandens kibirą. Pagal energijos standartą užsandarintiems namams reguliaraus vėdinimo pro langus nebeužtenka, kad būtų galima pakankamai reguliuoti oro drėgmę, nes reikėtų vėdinti kas dvi valandas – taip pat ir naktį, būnant darbe ar atostogų metu. Tokiais atvejais būtinas automatinis vėdinimas.
Duomenų rinkimas vėdinimo koncepcijai parengti
Kuriant vėdinimo koncepciją, pirmajame duomenų apie pastatą rinkimo etape renkami duomenys apie geografines sąlygas. Lyginant namo pašto kodą su vėjo žemėlapiu, nustatoma, ar pastatas yra vėjuotame ar nevėjuotame regione. Tai nustatoma duomenis lyginant su Vokietijos oro tarnybos duomenimis. Kitas aspektas yra langų išdėstymas fasade, kad būtų užtikrinta galimybė netrukdomai vėdinti patalpas. Tai galima padaryti tik tuomet, jei naudojimo vienetas turi ne mažiau kaip dvi fasado puses su langais. Tokiu būdu oras iš vienos fasado pusės į kitą gali tekėti naudojantis gamtos jėgomis, kaip pvz., vėjas ir temperatūros skirtumai (skersvėjis). Taip pat renkami duomenys apie gyvenamojo ar naudojimo vieneto šilumos izoliaciją ir aukštus. Skiriami vieno aukšto ir daugiaaukščiai gyvenamieji pastatai.
Vėdinimo planavimo pagrindiniai duomenys
Optimalaus vėdinimo planavimo pasiūlymai remiasi bendrai galiojančiais standartais. Tai yra standartai DIN 4701-10 dėl pastato energetinio vertinimo, DIN 18017-3 vidaus vonioms ir DIN 1946-6 dėl butų laisvo vėdinimo ir vėdinimo naudojant vėdinimo įrangą. Be to, taikomi Energijos taupymo reglamentas ir subsidijavimo programų reikalavimai, pavyzdžiui, „Kreditanstalt für Wiederaufbau“ („KfW“). Be to, planuojant atsižvelgiama į individualius klientų norus. Galiausiai, į vėdinimo planavimą įtraukiami vėdinimo sistemų duomenys.
Į tai reikėtų būtinai atkreipti dėmesį planuojant vėdinimą
„inVENTer“, kaip decentralizuotų vėdinimo sistemų tiekėjas, savo klientams teikia vėdinimo koncepcijas ir suderintus planavimo pasiūlymus, kurie yra orientuoti į faktines naudojimo sąlygas. Decentralizuotoms vėdinimo sistemoms su atbulinės eigos ventiliatoriais reikia subalansuoto oro srauto, kurį paprastai užtikrina veikimas poroje. Šilumos atgavimo režime ventiliatorius keičia veikimo kryptį kas 70 sekundžių, o keramikos šerdis kaip šilumos kaupiklis pakaitomis įkraunamas ir iškraunamas. Skaičiavimai remiasi perpus sumažintais atitinkamų įrenginių oro srautais, nes vėliau sistema veikia standartiškai šilumos atgavimo režimu ir veikdama švytuoklė orą sklaido tik pusę veikimo laiko. Klientai į tai paprastai turėtų atkreipti dėmesį, kai užsako vėdinimo koncepciją savo statybos projektui.
Vėdinimo planavimas – Į ką reikia atkreipti dėmesį?
Palyginti su daugeliu konkurentų, „inVENTer“ sąmoningai nenustato aukščiausio 100 procentų našumo lygio. Paprastai jis tik padeda susidoroti su apkrovos viršūnėmis ir nėra skirtas nuolatiniam darbui. Taip pat atsižvelgiama į oro ištraukimo sistemas. Tokiu atveju, kaip rodo pavadinimas, oras tik išleidžiamas į išorę. Tačiau naudojimo vienete visi ventiliatoriai kartu sudaro visą vėdinimo sistemą. Tai svarbu bendram šilumos tiekimo laipsnio skaičiavimui, nes oro išmetimo įrenginiai jį atitinkamai sumažina dėl nesančios šilumos atgavimo funkcijos. Todėl „inVENTer“ vėdinimo koncepcija generuoja realius šilumos tiekimo laipsnius.
Vėdinimo koncepcija yra privaloma, visų pirma, siekiant įrodyti atitikimą Energijos taupymo reglamento reikalavimams ir pasinaudoti „KfW“ subsidijomis. Taip pat ir į tai klientai turėtų atkreipti dėmesį planuojant vėdinimą. Susidomėjus aukštos kokybės vėdinimo planavimu, susisiekite su „inVENTer“: